Přeskočit na obsah

Stínový box

Proč je stínový box tak důležitý?

Stínový box je často považován za pouhou zahřívací rutinu, která slouží k postupnému zvyšování srdeční frekvence při přípravě na náročnější část tréninku. Ve skutečnosti je stínový box mnohem víc. Pro každého dobrého boxera hraje stínový box řadu důležitých rolí během tréninku a má své jedinečné výhody.

I když nácvik úderů před zrcadlem nezní, jako něco, co by vám pomohlo zlepšit vaše bojové dovednosti, existuje mnoho výhod stínového boxu, které možná nejsou na první pohled zjevné.

Stínový box zlepšuje vaši rychlost, formu a inteligenci a také zvyšuje vaše prostorové vnímání. A v neposlední řadě vás učí, jak se pohybovat a současně dávat údery

Zde je pět důvodů, proč bys měl stínový box zařadit do tréninku.

1. Stínový box můžeš provádět kdekoliv

Stínový box lze provádět opravdu kdekoliv. Kromě tělocvičny můžete stínový box trénovat např. v obývacím pokoji nebo na dovolené ve vašem hotelu. Vše, co potřebujete, je malý prostor, kde se můžete volně pohybovat, a v podstatě máte ideální prostředí pro stínový box.

Nejlepší místo pro stínový box je však před zrcadlem. Když máte možnost se při cvičení stínového boxu na sebe dívat, budete si moci všimnout různých nedostatků a nuancí svých pohybů, které můžete opravit a vyladit k dokonalosti.

2. Zlepšuje pohyb hlavy

Jedním z nejdůležitějších aspektů, který stínový box pomáhá zlepšit, je pohyb hlavy.

Pohyb hlavy se zřídka kdy vylepší rutinami, jako je práce na boxovacím pytli, nebo lapováním. Je pravda, že velká část nácviku se zaměřuje na ofenzívu. To však neznamená, že obrana není důležitá. Zatímco většina nácviků pracuje na zlepšení úderů a kombinací, stínování vám umožňuje klást velký důraz na pohyb hlavy při defenzívě.

Pokud vědomě pohnete hlavou ze strany na stranu, abyste se vyhnuli úderu imaginárního protivníka, vaše tělo si rychle zapamatuje tyto pohyby, takže pohyb hlavy se stane přirozeností.

3. Zlepšuje práci nohou

Další skvělou vlastností stínového boxu je, že zlepšuje práci nohou. Práce nohou je obecně v bojových uměních, sportech či sebeobranných systémech velmi důležitá.

Získáš lepší schopnost pohybu vpřed a vzad a ze strany na stranu. Jakmile se tento pohyb zlepší, můžeš se začít pohybovat v různých úhlech a naučit se, jak se otáčet.

Stínový box je skvělý způsob, jak vylepšit práci nohou a brzy se budeš pohybovat jako profesionál.

4.  Dělá z tebe inteligentnějšího bojovníka

Jednou z dalších výhod stínového boxu je, že zvyšuje takzvanou pohybovou inteligenci. Nejlepší boxeři na světě mají skvělou pohybovou inteligenci a přesně vědí, jak jejich pohyby ovlivňují výsledek zápasu.

Zřetelným znakem inteligentního bojovníka je vědět, jak diktovat tempo boje s inteligentním pohybem. Musíte vědět, kdy si vynutit akci a kdy ustoupit a nechat protivníka postoupit vpřed, abyste mohli přejít do protiútoku.

A tento přirozený pohyb a tempo lze v tvojí mysli simulovat stínovým boxem.

5. Pomáhá vizualizovat různé typy oponentů

Být schopen vizualizovat sebe tváří v tvář imaginárnímu protivníkovi je obrovskou součástí stínového boxu a je to velmi důležité při učení se jak bojovat. Dále je důležité si umět představit různé typy protivníků a různé typy útoků a na tyto umět reagovat.

Pokud strávíš dostatek času stínovým boxem, poskytne ti to konkurenční výhodu bez ohledu na to, komu čelíš.

Udělej si ze stínového boxu rutinu a každý den tomu věnuj pár minut. Soustřeď se konkrétně na svou obranu, pohyb hlavy a práci nohou, poté pracuj na svých úderech a kombinacích. Představuj si sám sebe v reálném boji a představuj si, že čelíš různým typům oponentů a různým typům útoků.

Brzy si uvědomíš, jak moc jsi se zlepšil v bojových dovednostech právě díky stínovému boxu.