Přeskočit na obsah

Techniky Krav Maga

ÚDEROVÉ PLOCHY

Při tréninku úderů je potřeba klást důraz na správnou pozici paže a úderovou plochu. Obzvlášt důležité je to, pokud trénuju na lapách, nebo boxovacím pytli. Pokud v okamžiku dopadu na cíl nebude ruka ve správné poloze, riskuji tím zranění. Na videu vidíte základní údery a úderové plochy u jednotlivých úderů. Co říci závěrem, „trénuj tvrdě, ale bezpečně“. 🙂

DIREKT

V tomto videu uvidíte základní úder tj. direkt. Zaměřte se na práci chodidel, boků a ramen. Ruce je důležité vést do úderu od brady a vracet zpět k bradě. Ve videu je postupná progrese od úderů z místa až po základní kroky. Tento základní pohyb pak můžu aplikovat na jakýkoliv typ úderu směrem vpřed. Tudíž precizní zvládnutí těchto základů je naprostá nutnost. 

HORIZONTÁLNÍ LOKET

Další typ úderu, který můžu zařadit do tréninku. U lokte je ruka spíš volně, jde nám především o švih. Zaměřit se na to, aby jedna ruka kryla hlavu z jedné strany a na druhé straně jsem byl krytý za ramenem. Dlaň úderové ruky směřuje při úderu do podpaždí ruky druhé. Postupně zapojit loket do kombinací, kde můžu využít kroky z prvního videa tj. Direkt.

HÁK

Další úder, na který se zaměříme je hák. Opět je potřeba klást důraz na práci chodidel (vytáčení špičky do směru úderu), boků a ramen. Je důležité vracet ruce po úderu stejnou cestou zpět k bradě. Na konci videa je hák přidán do kombinace s direktem, kde využijeme kroky z videa zaměřeného na direkt. 

ZVEDÁK

Úder vedený zespoda nahoru, většinou na bradu soupeře. U zvedáku je potřeba klást důraz na tzv. nabití úderu. To znamená, že před samotným úderem trochu povolím v kolenou, ruka jde dolů od brady (pozor, aby nespadla moc) a úder vedu cca. v pětačtyřiceti stupních nahoru a dopředu. Energie do úderu vychází z nohou.

STÍNOVÝ BOX

Výhody stínového boxu jsou popsány v článku zde. V krátkém videu je ukázka toho, jak můžete sami na stínovém boxu pracovat. Možnosti jsou opět neomezené. Začít můžete jenom rukama, později můžete přidávat i nohy (kopy, kolena). Stínový box je vhodný jako rozcvička před tréninkem, ale může skvěle posloužit i jako krátký tréninkový blok. 

VNĚJŠÍ OBRANA 360

Suchý nácvik základní vnější obrany s přechody do kombinací. Údery v kombinacích lze libovolně měnit, přidávat, či ubírat. 

2 minuty denně stačí, takže žádné výmluvy, že nemám čas 🙂

TABATA

Stínový box můžeme zařadit i do intervalového tréninku. Na následujícím videu vidíte kombinaci stínového boxu a tzv. běhu do kopce. Kola v kterých cvičíš trvají 20 vteřin, odpočinek mezi koly je 10 vteřin. Celkem cvičíš 8 kol. Pak 2 minuty pauza a celé opakuješ ještě 2x. 

STÍNOVÝ BOX A KRAV MAGA

Jak zařadit do stínového boxu techniky Krav Maga? Důležitá je představivost. Ve videu je malá ukázka toho, jak můžu s tímto cvičením pracovat. Techniky Krav Maga můžu přidávat postupně, můžu se držet konkrétní techniky, případně můžu techniky ve stínovém boxu libovolně kombinovat. 

TENISÁK

Pokud nemám po ruce tréninkového partnera, zde je malá ukázka toho, jak můžu i přesto trénovat. Potřebujete tenisák, špagát a něco na zavěšení (lustr, větev atd.) Je to výborná pomůcka pro zlepšení pohybu obecně, úhybů a do tohoto cvičení můžu přidat i údery a kopy. 

TENISÁK 2

Driblování s tenisákem je výborné cvičení na rozvoj koordinace a pohybových dovedností. Ve videu je několik variant jak driblování zařadit do tréninku. Všechny varianty jsou výborné jako rozcvička před tréninkem, případně můžeš zařadit do tréninku pro zlepšení pohybu v postoji.

TENISÁK 3

Několik dalších možností jak zařadit tenisák do tréninku a moci tak trénovat prakticky kdekoliv. Takže pokud nebydlíš v paneláku kde soused o patro níž je morous (to běž raději ven), určitě zařaď i tato cvičení do svého tréninku. Pokud máš souseda morouse, tenisák lze nahradit pěnovým míčkem.

UKÁZKA TRÉNINKU

Ukázka toho jak můžete trénovat sami, pokud není po ruce tréninkový partner. V následujících videích naleznete natočené útoky, na které můžete reagovat příslušnou obranou. Můžu trénovat jen jednotlivé obrany, postupně můžu přidávat jeden protiútok a nakonec libovolné kombinace. Videa si můžete pustit na telefonu, počítači, nebo na televizi.

TRÉNINK TECHNIK

Video pro nácvik základních obran z prvního technického stupně. Techniky jdou průběžně po sobě. U variant na obě ruce, trénujeme vždy jednu stranu a pak druhou. Můžu trénovat jen jednotlivé obrany, postupně můžu přidávat jeden protiútok a nakonec libovolné kombinace. Video si můžete pustit na telefonu, počítači, nebo na televizi.

TRÉNINK TECHNIK 2

Video pro nácvik základních obran z prvního technického stupně. Útoky ve videu jdou libovolně na přeskáčku. Opět můžu trénovat jen jednotlivé obrany, postupně můžu přidávat jeden protiútok a nakonec libovolné kombinace. Mimo jiné je to i výborné cvičení na zlepšení reakcí. Videa si můžete pustit na telefonu, počítači, nebo na televizi.