Přeskočit na obsah

Strečink

Strečink pochází z anglického slova „stretch“ a znamená roztažení, napětí, napínání, natažení, rozpínání. Strečink je účinnou metodou, která přirozeně a šetrně připraví svaly i oběhový a dýchací aparát na zvýšenou zátěž nebo na běžné fungování lidského těla. Není proto určená jen sportovcům, ale i těm, kteří chtějí svá těla udržovat v dobrém stavu a užívat vhodné a časově nenáročné cviky.

Strečink vytváří optimální soulad tělesných funkcí, brání poškození svalových vláken, především z chladu, zkracuje dobu prodlev pohybových reakcí a zlepšuje také celkový sportovní výkon.

Proč je strečink důležitý?

  • Zvyšuje výkonnost – odraz ve zvyšování efektivnosti prováděných pohybů
  • Udržuje pružnost svalů a šlach
  • Předchází svalové nerovnováze – vyrovnání jednostranné svalové zátěže a zkrácení ztuhlých svalových oblastí
  • Vede ke správnému držení těla, správnému dýchání a účelnému i šetrnému pohybu zároveň
  • Zlepšuje kloubní pohyblivost a ohebnost celého těla
  • V kombinaci s dalším cvičení podporuje rozvoj veškerých pohybových schopností a dovedností
  • Je účinný a šetrný vůči protahované tkáni
  • Snižuje tělesné napětí a uvolňuje celé tělo
  • Působí preventivně proti svalovým a kloubním úrazům, především snižuje riziko tzv. tupých poranění – natrhnutí svalů, šlach a svalových úponů
  • Zvyšování odolnosti vůči únavě
  • Způsobuje lepší reakci, pohotovost a soustředění pro další činnosti
  • Udržování dobré tělesné i duševní kondice

Oiling (prokroužení) - kratší varianta

Před každým fyzickým cvičením, bychom měli věnovat určitý čas tzv. promazání kloubů (oiling) a strečinku. Ve videu je příklad, kdy postupujeme od hlavy ke kotníkům. U nohou a rukou pak samozřejmě provádíme každý cvik na pravou i levou končetinu. Kratší varianta je vhodná, když nemám tolik času.

Oiling (prokroužení) - delší varianta

Jednou za čas je dobré i prokroužení věnovat trochu více času. Ve videu vidíte možnosti jak s tímto pracovat. U cviků, které provádíme pouze jednou končetinou, stejně pracujeme i druhou.

Strečink

Klekneme si jedním kolenem na zem (chodidlo se opírá o zem nártem). Druhá noha je vepředu (v koleni je úhel větší než 90°). Snažíme se s nádechem posadit pánev a zadní nohou tlačit nártem do země. Chvilku vydržíme a s výdechem povolíme a posuneme se kousek vpřed. Celý postup opakujeme alespoň 5x na každou nohu.

Lehneme si na záda (lopatky jsou na zemi). Jednu nohu chytneme pod kolenem a s nádechem se snažíme maximálně zpevnit celou končetinu. Chvilku vydržíme a s výdechem naopak nohu maximálně uvolníme a přitáhneme kousek blíž k bradě. Celý postup opakujeme alespoň 5x na každou nohu. Po celou dobu se snažíme mít koleno propnuté a zároveň špičku přitahovat dolů k bradě.

Lehneme si na břicho, dlaně jdou k tělu do úrovně hrudníku. Zvedneme se až do výše, dokud jsme schopni udržet boky na zemi (lokty v horní pozici nemusí být propnuté). Zatneme zadek a hlavou provádíme co největší předklon a záklon. Poté povolíme (jdeme zpět na břicho) a celý postup opakujeme alespoň 5x.

Lehneme si na břicho. Zvedneme zadek od země a střídavě pokládáme paty na zem. Koleno se snažíme vždy udržet propnuté. 

Stejný začátek jako u předchozího cviku, jenom paty nepokládáme na zem a kolena mohou být pokrčené. Snažíme se hrudníkem přiblížit do nejvíce k zemi a současně udržet propnuté lokty.

Strečink – denní rutina

Tři jednoduché cviky, které byste měli zařadit do vaší denní rutiny. Cvičení nezabere ani 5 minut. První dva cviky proveďte 3 x na každou stranu a u posledního cviku udělejte 10 opakování.